„Добре е да празнуваш успеха си, но много по-важно е да обърнеш внимание на поуките от неуспехите!“ – Бил Гейтс.
В тази статия, ще бъде разкрита цялата необходима информация за нивата на търговия подкрепа / съпротива с помощта на графични примери. Тя показва каква е класификацията на нивата, реакцията и взаимодействието с ценовите нива.
Нивата на подкрепа и съпротива представляват началната и крайната точка на всички тенденции на финансовите пазари, независимо от актива и срока.
Графикът на валутната двойка, с който се цели да се коригира значително нивото на търговците, е като пътната карта за водача, с определените маршрути и спирки, без които тя не може да направи и двете.
Съответно всеки търговец, така или иначе, е добре да се запознае с понятия като нива, методи на образуването на техните цени, реакция и взаимодействие с нива. Всичко това ще бъде обсъдено в основната част на статията.
Нивото на подкрепа – е хоризонталното ниво на графиката, което не попада под цената.
Нивото на съпротива – е хоризонталното ниво на графиката, което не дава повишение на цените по-нагоре.
Нивата на подкрепа и съпротива могат да бъдат разделени в две категории:
-
Естествени нива на пазара (Natural) – това са нивата на подкрепа и съпротива на графиката на валутната двойка, образувани директно на базата на движението на цените. Това са нивата на цените, на които цените си взаимодействат и комуникират, както и ще продължават да си взаимодействат и в бъдеще:
- Минималните стойности и максимумите на цените.
- Нивата Open, Close, High и Low се изчисляват за определен период, обикновено обхващащ по-големи времеви интервали, например, седмични, месечни и други.
Пример 1: Долар H1
Пример 2: Нива на долара Н1 OHLC с месечна свещ (Maй)
- Изкуствени нива на пазара – тези нива на опора или устойчивост се изчисляват математически. Това са Нива на Pivot Points, Мъри, Фибоначи и други.
Нива на Pivot Points:
Нива на Мъри:
Нива на Фибоначи:
Еднакво добре могат да се използват естествените и изкуствените нива на пазара, така че всичко зависи от форекс търговеца и опита му с определени нива.
Реакция и взаимодействие с нивата на цените
Когато цените се доближават до нивото на подкрепа / съпротива, се случва следното – отстъпление или разбивка на нивото.
Отскачане (Rebound)
Получава се отстъпление и цената завива надясно.
Например:
Цената се връща повторно на нивото си, след което започва да се развива.
Например:
Разбивка:
Сигналите не надеждни: цената се разпада на нивото, но не се фиксира върху него.
Например:
Сигналите са подвеждащи: паузи на ценовите нива, които са фиксирани, след което цената се връща веднага.
Например:
Истинската разбивка:
Цената пробива нивото и продължава движението си към срив.
Например:
Цената пробива нивото и след това продължава в посока на разбивката.
Например:
- Смесена форма (между естествените и изкуствените ценови нива) – това е мястото, където в близост до нивото, ценовото поведение е сигурно и съчетава всички по-горе изброени реакции. Обикновено се формира странично движение.
Например:
Общи препоръки при търговия с нива
- Определяне на нивата на типове, според това как се търгуват: естественаи/ изкуствени или се използват в комбинация. Всичко зависи от индивидуалния търговец, търговския му опит и резултатите за търговия на различни нива.
- Изберете оптималната времевата рамка за вашата стратегия и търговията през нивата.
- Изберете модела на търговия: със затваряне или с технически методи. При избора е добре да се разчита на количеството и качеството на сигналите и крайният резултат от търговия на конкретния модел.
- Използвайте сигнали за търговия с минимален риск / печалба 1: 3 или повече.
Най-безспорното предимство на използването на нивата за съпротива / подкрепа е, че нивата осигуряват на търговците 3 важни компонента във всяка сделка, а именно: нивото на навлизане на пазара, нивото на настройката и нивата на Stop Loss и Take Profit.