„През всичките 40 години, в които се занимавам с бизнес, ми е помагала моята готовност да се вслушвам в чуждото мнение и да приемам предложения, които са по-добри от моите.“ – Ричард Брансън.
Тази статия ще се опита да отговори на един много разпространен въпрос. Търговците често се питат каква информация техния брокер вижда за тях и дали те са попаднали на честен и надежден брокер.
Брокерите могат да видят всички поръчки, които се извършват по пазарни цени, както и чакащите поръчки, стоп-загубите и пребери-печалбите, (ако е написано в платформата за търговия на сървъра на брокера). Всеки брокер, разбира се, може да види пълната история на сделките си и да разбере дали определен клиент се е включил на пазара ръчно, чрез автоматизирана система за търговия или по телефона. В същото време, брокерът не вижда стратегията за търговия или кода на автоматизираната система за търговия в платформата MetaTrader4.
При във цялата литература и образователни материали за брокери и форекс търговия, основно се срещат три типа брокери:
1) Маркет мейкъри – участниците на пазара действат като контрагент за всички сделки и ако човек е на загуба, този вид брокери печели същата сума, както и обратното. Маркет мейкърите не крият факта, че действат като контрагент на всички сделки на своите клиенти.
2) ECN / STP брокерите изпращат сделките на клиентите си до финансовия пазар за тяхното изпълнение. Този вид преки брокери осигуряват директен достъп до пазара, като действително изпращат всичките си сделки за изпълнение на междубанковия пазар без конфликт на интереси със своите клиенти.
3) Съществуват ECN / STP брокери, които притежават или имат договор само с един маркет мейкър, който действа като контрагент на всички сделки и има голям конфликт на интереси, като в първия случай.
Разликите в качеството на предлаганите услуги между честните и нечестните брокери са огромни и изборът на брокер е от изключително голямо значение, което засяга всички резултати на търговците.
За печелившите търговци на дребно, е изключително важно, че брокерът им изпраща и изпълнява всичките си поръчки в междубанковия пазар за най-добра цена в момента на разположение, без конфликт на интереси. Справедливият тип брокери винаги избира текущата най-добра оферта или изпраща запитване до десетки или стотици банки за най-изгодните котировки за всеки един от своите клиенти на междубанковия пазар.
Когато човек реши да се захване с Форекс е добре първо да прочете литература, книги, специализирани статии и образователни материали. Много полезни са онлайн форумите, в които човек може да обменя информация и да получава съвети и насоки. Това, разбира се, не означава,че човек може сляпо да следва съветите и препоръките във форекс общностите, защото не се знае дали човекът отсреща не е новак или човек с недостатъчно опит. Важно е още, когато човек копира готови стратегии или тренира върху съвети на експерти да търси логика и да осмисля прочетеното, защото то може да работи за едни, а за други не. Не бива да се забравя, че всеки трейдър е личност и неговите силни и слаби страни до голяма степен определят стила му на търговия.